De zorgsector kampt met een groot personeelstekort. In het UZ Leuven zijn sinds oktober 2024 een groep van 18 verpleegkundigen uit India aan het werk. Die gaan het probleem uiteraard niet oplossen maar het is wel een deel van de puzzel en het leverde vooral veel ervaring op voor andere gelijkaardige projecten in de toekomst. De afwikkeling van het project was niet evident en vergde ook een lange voorbereiding.
Verpleegkundig directeur in UZ Leuven Koen Balcaen coördineert het project, dat samen met een consortium van 2 andere zorginstellingen, ZOL en Noorderhart, wordt uitgerold.
De Indiase verpleegkundigen werken verspreid over verschillende diensten in het universitaire ziekenhuis, waaronder algemene medische oncologie, nierdialyse, hepatologie, geriatrie en vaatheelkunde. In het ziekenhuis blikken ze nu, na 4 maanden, terug op dit eerste proefproject. Ze doen ook enkele aanbevelingen voor andere ziekenhuizen die ook met buitenlandse werknemers aan de slag willen. De grootste uitdagingen blijven het leren van de Nederlandse taal en de gelijkschakeling van diploma’s via NARIC-Vlaanderen.
Het project verloopt rechtstreeks in samenspraak met de Indiase overheid, om ongewenste commerciële belangen voor tussenpersonen te vermijden. De eerste selectie van de verpleegkundigen gebeurde door overheidsinstelling Odepc, de Indiase tegenhanger van onze VDAB. De finale selectie gebeurde door de 3 ziekenhuizen samen.
De groep van 18 mensen uit India is wat overblijft van een eerste selectie van 150 kandidaten. Amper een vijftigtal startten uiteindelijk met een intensieve taalopleiding. Uiteindelijk kwamen 25 kandidaten naar België met het taalniveau B1. Daarvan verwelkomde UZ Leuven er 18, Noorderhart 6 en ZOL 1.
Om niet te moeten inboeten op veilige kwalitatieve zorg, is het voor zorgverleners extra belangrijk om de Nederlandse taal machtig te zijn. Voor de intensieve taalopleidingen voor taalniveau B 1 werkte UZ Leuven samen met het Instituut voor Levende Talen van KU Leuven. Nu ze in België zijn volgen ze nog 2 maal per week een taalopleiding van het Centrum voor Levende Talen, om taalniveau B2 te behalen.
De Indiase medewerkers werken in afwachting van de gelijkschakeling van hun diploma nog niet als verpleegkundige, maar ze doen zorgondersteunende taken onder supervisie van een verpleegkundige.
De gelijkschakeling van diploma’s in België is een belangrijke bezorgdheid. In buurlanden als Duitsland en Nederland gebeurt de gelijkschakeling in zes weken tot 3 maanden. In Vlaanderen gaat dat een stuk trager. Koen Balcaen gaat alleszins de dossiers voor gelijkschakeling vroeger indienen en pas daarna starten met de taalopleiding.
Koen Balcaen wijst er ook op het UZ Leuven een patiëntengroep heeft die heel divers en multicultureel is. De interculturele kruisbestuiving bij onze zorgmedewerkers is een troef voor de patiënten.
UZ Leuven bereidt ondertussen een nieuw dossier voor om ook met andere landen projecten op te starten.
