Natuur en Bos en Natuurpunt sturen samen een belangrijke oproep uit! De vuursalamander, een van onze knapste amfibieën, wordt bedreigd door een onzichtbare schimmel. Dieren die de schimmel krijgen gaan op zeer korte termijn dood. Afgekort heet de schimmel Bsal. Hij kwam via de handel in Aziatische salamanders in Europa terecht en richt hier nu een ravage aan.
Vuursalamanders zijn gitzwart met een zeer opvallende gele tekening. Dat moet predatoren afschrikken maar de schimmel trekt er zich niks van aan. Hij tast de huid van de dieren aan en die sterven daarna zeer snel.
Vooral in Nederland en Duitsland zijn al grote populaties verdwenen maar ook in Wallonië, vooral in de provincie Luik, verspreidt de schimmel zich. De kans dat de aandoening doorsteekt naar onze contreien is reëel.
Bij de twee natuurverenigingen doen ze nu een beroep op iedereen die vaker gaat wandelen in een habitat waar de vuursalamander voorkomt. Dat zijn vooral oude loofbossen waar bronbeekjes en poelen voorkomen. Ook langs voetpaden die door vochtige houtige ruigtes lopen, kan je deze opvallende dieren zien. In het Hageland zijn waarnemingen van vuursalamander bekend in de Demervallei, in Rillaar, in Langdorp, in Pellenberg en op verschillende plaatsen in Rotselaar, Begijnendijk en Aarschot.
De kans is ook zeer reëel dat er vuursalamanders opduiken in de buurt van de meanders in de Demerbroeken.
Hoe herken je het probleem?
Je kan de besmetting eigenlijk vooral vast stellen als je dode of duidelijk zieke dieren vindt. Dode salamanders die niet aangereden zijn of geen sporen van dieren vertonen zijn een alarmsignaal. Salamanders die geen vluchtgedrag vertonen en wondjes of zweren hebben zijn allicht ook aangetast. Als je een salamanderpopulatie weet zitten en die is plots sterk uitgedund is dat ook een duidelijk signaal.
Wat kan je doen?
Raak de dieren in geen geval aan! Maak een zo duidelijk mogelijke foto of video op afstand en probeer om ook de omgeving weer te geven.
Stuur je waarneming zo snel mogelijk per e-mail naar het nationale centrale meldpunt van de Universiteit Gent: meldpuntziekeamfibieen@ugent.be.
Om je melding goed te kunnen verwerken, hebben de onderzoekers de volgende informatie nodig:
- Wat? Welke diersoort heb je gevonden (indien je het weet).
- Waar? Een zo precies mogelijke locatie, liefst met GPS-coördinaten.
- Wie? Jouw naam en contactgegevens.
- Bewijs! Voeg de foto’s en/of video’s toe aan je mail.
Tekst gebaseerd op een artikel van Sam Van de Poel (Natuurpunt Studie) en Veerle Versteirt (Agentschap Natuur & Bos)
