De recente geopolitieke spanningen hebben een sterke impact op het belang van defensie. Het budget dat ons land investeert in defensie zal allicht structureel stijgen. Momenteel geven we 1,3% van het BNP aan de strijdkrachten terwijl dat vanuit NATO-perspectief 2% zou moeten zijn.
Maar defensie heeft niet alleen meer budget nodig. Naast kwantiteit zal ook ook kwaliteit cruciaal worden, niet alleen om operationeel een verschil te maken maar onder meer ook om de juiste profielen te kunnen aantrekken. Recent is binnen defensie het Defence Centre for Leadership (DCL) opgestart. Het DCL organiseert leiderschapstrainingen en ontwikkelt procedures die militaire leiders in alle lagen van de organisatie ondersteunen. Dit gaat verder dan alleen bevelen geven, het gaat om samenwerking, aanpassingsvermogen en weerbaarheid in snel veranderende situaties.
De man die het DCL aanstuurt is kolonel-stafbrevethouder Tom Bilo. Hij heeft sterke roots in Diest.
Tom Bilo doorliep een sterk parcours bij defensie. Hij studeert in 1990 af aan de Koninklijke Militaire School en volgt daarna opleidingen tot infanterist en para-commando. In de beginjaren van zijn carrière bekleedde hij functies als pelotons- en compagniescommandant bij het 1ste Bataljon Parachutisten in Diest en als instructeur en compagniescommandant bij het Trainingscentrum voor Commando’s in Marche-Les-Dames. Hij specialiseerde zich in bergbeklimmen en werd instructeur in gevechtstechnieken.
Van juli 2011 tot 2014 was hij commandant van de Special Forces Group. Daarna diende hij als liaisonofficier bij het United States Special Operations Command (USSOCOM) in Tampa, Florida. Bij terugkeer in België werkte hij bij de Directie Strategie van Defensie, waar hij bijdroeg aan de oprichting van het Composite Special Operations Component Command (C-SOCC) met Denemarken en Nederland.
In september 2019 nam kolonel Bilo het bevel over het Special Operations Regiment (SOR) over van kolonel stafbrevethouder Vincent Descheemaeker. Deze ceremonie vond plaats in het Trainingscentrum voor Parachutisten in Schaffen-Diest en stond onder leiding van generaal Marc Compernol, toenmalig Chef Defensie, in aanwezigheid van minister van Defensie Didier Reynders.
In de zomer van 2021 leidt kolonel Bilo de operatie Red Kite in Afghanistan. Dat is een bijzonder complexe en delicate evacuatie-operatie waarbij zo’n 1400 mensen in Kaboel worden weg gehaald. De vorige vergelijkbare operatie dateert al van 1994, toen in Rwanda.
Binnen defensie maar ook op politiek niveau zijn veel mensen het erover eens dat Red Kite een groot succes was.
Op 30 september 2021 droeg kolonel Bilo het commando van het SOR over aan kolonel stafbrevethouder ir. Frédéric Linotte. Tom Bilo wordt binnen defensie directeur van SOCOM. Op 16 november 2022 leidde Tom Bilo de eerste leiderschapsdag van Defensie. “Serve to Lead” is gericht op het versterken van leiderschapscapaciteiten binnen de organisatie.







