Net zoals in de rest van Vlaanderen is het opvallend dat ook in het Hageland veel bomen een eerder herfstachtige verkleuring beginnen te vertonen. Vaak verliezen ze nu al redelijk wat bladeren. Volgens Hans Verboven van Natuurpunt heeft dat alles te maken met de aanhoudende droogte die we momenteel meemaken. Dat veroorzaakt droogtestress. De bomen stoppen hun verdamping om te vermijden dat ze helemaal uitdrogen. Ze doen dat onder meer door een deel van hun bladeren te laten vallen.
Het zijn vooral beuken die last hebben van dit fenomeen. Dat komt omdat een beuk een typische bosboom is. Hij is aangepast aan de schaduw. De bladeren en de bast van beuken kunnen verbranden. Beuken hebben ook een oppervlakkig gevormd wortelstelsel. Ze gaan dus minder snel water uit de bodem kunnen halen.
Naast beuken hebben ook lindes, ruwe berken en zomereiken last van droogtestress.
Als bomen hun verdampingsmechanisme onderbreken, stoppen ze tijdelijk ook met groeien. Ze zijn dan ook veel vatbaarder voor ziekteverwekkers. Onder meer de letterzetter gaat verzwakte fijnsparren aanvallen. De eikenprachtkever wordt een bedreiging voor onze eiken.
Vooral solitaire bomen hebben veel last van droogtestress. In bossen is het fenomeen minder ingrijpend omdat een bos een complexe habitat is maar het komt ook daar al voor. De kopfoto is gemaakt op Prinsenbos in Kaggevinne. De witte paardenkastanjes verkleuren al helemaal bruin.
In diezelfde omgeving staat de befaamde historische zomer eik. Die is al enkele jaren zeer ziek en het is maar de vraag of de monumentale boom deze hitteperiode doorstaat.
