De laatste twee Gasthuiszusters die nog in Diest woonden zijn recent verhuisd naar het woonzorgcentrum in Rillaar. Daarmee eindigt een brok geschiedenis van liefst vier eeuwen.

Vier jaar geleden vierden ze in de Oranjestad nog het bestaan van vierhonderd jaar Gasthuiszusters Augustinessen in de stad. Op 31 oktober 1619 arriveerden twee Gasthuiszusters met paard en kar in Diest. Het zou het begin zijn van vier eeuwen aandacht voor ziekenzorg. In die periode vervulden 190 zusters hun missie.

Vanuit het Elisabeth-gasthuis in de Koning Albertstraat verhuisden ze in 1933 naar de Michel Theysstraat (huidige campus Statiestraat van AZ Diest). Ze startten daar in een herenhuis. Dat evolueerde tot 1980 met veel afbreken, verbouwen en bouwen naar het ziekenhuis dat er vandaag nog staat maar ook die periode wordt binnenkort afgesloten. Achter het huidige ziekenhuis wordt ondertussen gewerkt aan de bouw van het nieuwe ziekenhuis.

De laatste jaren hebben de Gasthuiszusters vooral zorg gedragen voor elkaar. Iedere zuster die kon, droeg haar steentje bij om voor de ouder en zwakker wordende medezusters te zorgen.

De zusters gaan weg maar ze zullen nooit helemaal weg zijn. Hun stempel van 400 jaar zorg dragen in de stad Diest laat een diepgewortelde onuitwisbare afdruk na. Ook hun materieel erfgoed gaat niet verloren. Volgens de wens van de zusters blijft dit in Diest, toegankelijk voor iedereen, zodat het bijdraagt aan het levend houden van hun geschiedenis en gedachtengoed.

De kunstvoorwerpen (en enkele gebruiksvoorwerpen) van de Grauwzusters worden bewaard in het Museum voor Religieuze Kunst in de Sint-Sulpitiuskerk, de apotheekstukken zijn teruggekeerd naar de gasthuisapotheek in het oude gasthuis en de archiefstukken (documenten, oprichtingsakte,…) vonden bescherming in het stadsarchief van Diest.

AZ Diest, is sinds mei al officieel eigenaar is van de kloostergebouwen. Zo blijft ook hun woonplaats onderdeel van hun missie.

Geef een reactie