Vorige zondag werd in het dienstencentrum voor personen met een niet aangeboren hersenletsel Groenhoef in Schoonderbuken De Binder officieel geopend. Dat is een open structuur, zeg maar een soort overkapping, die kan gebruikt worden als ontmoetingsplaats als het weer even tegenzit.
De Binder is in feite een onderdeel van het dagcentrum van Groenhoef. Het wordt gebruikt door de mensen die in Groenhoef verblijven maar ook door mensen die nog thuis wonen en enkel overdag naar het centrum komen.
De nieuwe overkapping biedt bescherming tegen regen, wind en felle zon en maakt het mogelijk om langer gebruik te maken van het terras, de tuin en het uitzicht op het Hageland. De constructie werd bovendien volledig rolstoeltoegankelijk ontworpen, zodat alle bezoekers en gebruikers van de buitenruimte kunnen genieten.
De investering heeft een bredere maatschappelijke betekenis dan uitsluitend de zorgwerking.
āTijdens de zomermaanden vormt Groenhoef CafĆ© een laagdrempelige ontmoetingsplaats voor zorggebruikers, familieleden, vrijwilligers, buurtbewoners en recreatieve fietsers die gebruikmaken van het nabijgelegen fietsknooppuntennetwerk. De overkapping maakt deze ontmoetingen minder afhankelijk van het weer en vergroot de mogelijkheden voor activiteiten in openlucht. Zo groeit De Binder verder uit tot een plek waar zorg, ontmoeting en lokale gemeenschap elkaar versterken.
Ook duurzaamheid kreeg een belangrijke plaats in het project. Op de overkapping werd een groendak aangelegd dat voor extra verkoeling zorgt tijdens warme periodes. Daarnaast draagt het bij aan de biodiversiteit op de site en aan een klimaatrobuuste inrichting van de buitenruimte.
De constructie werd gerealiseerd door de technische diensten van āt Weyerke, een dienstencentrum dat eveneens onderdeel is van de vzw Stijn.
Het project werd ingediend als microproject binnen LEADER, het Europese subsidieprogramma voor plattelandsontwikkeling. Via LEADER Hageland ontvangt Stijn vzw, de structuur waar Groenhoed en De binder toe behoren, 5.381 euro steun uit middelen van de Europese Unie, Vlaanderen en de provincie Vlaams-Brabant. De Lions Clubs uit het Hageland pasten de rest van het budget bij.
Bij de opening waren voorzitter van Leader Hageland + Monique Swinnen en provinciaal gedeputeerde Tom Dehaene aanwezig. Hilde Vaes was er als teamverantwoordelijke voor De Binder. Het stadsbestuur van Scherpenheuvel-Zichem was vertegenwoordigd door schepen Paul Janssens, schepen Arlette Sannen en Nancy Vranken. Wij merkten ook coƶrdinator van Landschapspark De Merode Isabelle Lindemans op. Benoit De Ceunynck was er voor de Lions Clubs uit het Hageland.






