De herstellingswerken aan de bakstenen gevels van de citadel zijn afgerond. De werken gebeurden aan de beschadigde gevels langs de zuidelijke tenaillegracht en aan de drie bastions. Door langdurige vochtinwerking verkeerden grote delen van het metselwerk in slechte staat. De herstellingswerken werden in het voorjaar van 2025 opgestart. Met de afronding ervan is een belangrijke mijlpaal bereikt in de eerste fase van de restauratie van de historische site.

Het metselwerk van de citadel is zeer speciaal met vrij kleine bakstenen in een specifiek patroon. Tijdens de restauratie werden loszittende en beschadigde bakstenen zorgvuldig verwijderd en vervangen. Dat gebeurde met respect voor de historische metseltechnieken en materialen.

Naast het herstel van het metselwerk werden ook de dichtgemetste schietgaten opnieuw open gemaakt. Dat is van belang omdat de lichtinval maar ook de luchtstroming op een ingenieuze manier belangrijk waren voor het militaire karakter van de citadel. Het oorspronkelijke defensieve karakter van de constructie is nu opnieuw leesbaar. Tot slot werden de gevels helemaal gereinigd. De werken versterken alleszins sterk de belevingswaarde van de buitenruimte rond de citadel.

De werken waren onder meer mogelijk door 400.000 euro aan erfgoedpremies van Vlaams minister van Onroerend Erfgoed Ben Weyts. ERF Vlaams-Brabant ondersteunt de stad Diest bij de verdere aanpak van dit beschermde erfgoed

Schepen van Patrimonium Jeroen Overmeer benadrukt dat de stad investeert in de uitbouw van de citadel als een toegankelijke en levendige plek, met ruimte voor cultuur, ontmoeting en recreatie. Hij onderstreept ook het belang van deze werken voor fase één van de restauratie- en herbestemmingsplannen van de citadel. In die eerste fase wordt een deel van de courtines en één bastion volledig gerestaureerd. Die krijgen een nieuwe invulling met een toeristisch onthaal, een vernieuwd Pegasus Museum, een belevingscafé en de Hagelandse Academie voor Beeldende Kunst.
Het groendak van dit gedeelte wordt ontsloten als nieuw, openbaar dakpark met panoramische uitkijkpunten.

De start van de werken zal al einde 2026 gebeuren en de oplevering is gepland tegen begin 2029.

Geef een reactie