Heb je de laatste dagen een wandeling gemaakt door de Hagelandse velden? Dan heb je allicht gezien dat de boeren begonnen zijn met het uitrijden van stalmest. De regeling voor de bemesting van de akkers is aan een zeer strikte timing gebonden. Die timing was vroeger vastgebijteld in de kalender maar in het nieuwe Mestactieplan wordt dat principe enigszins los gelaten. Er kan nu ook rekening gehouden worden met de conditie van de bodem en de effectieve weersomstandigheden.

Stalmest kon al vanaf 16 januari op de akkers worden gebracht. Het mest wordt voorlopig gestapeld en de landbouwers zullen het pas later effectief uitspreiden op de akkers.
Omdat de omstandigheden zo gunstig zijn mag ook het drijfmest op grasland al vroeger worden uitgereden. Het kabinet van minister Jo Brouns heeft de datum daarvoor geprikt op 9 februari. Die datum is gefundeerd door wetenschappelijk advies.
Voor akkers waar maïs en aardappelen komen zonder dat er een voorteelt aanwezig is, blijft de datum voor bemesting behouden op 16 maart.
Bij de Vlaamse Landmaatschappij benadrukken ze wel dat het belangrijk is om meststoffen te spreiden over het groeiseizoen. De groeifase van het gras start nu pas. Daarom moeten de boeren de gift van stikstof uit dierlijke mest voorlopig beperken tot 100 eenheden.Ze moeten ook rekening houden met de bodem. Als die te nat is kan bemesting schade veroorzaken.

Geef een reactie