Het Hageland, dat is toch ook een beetje bietenland. Dat heeft uiteraard met de aanwezigheid van Tiense Suiker te maken. Maar dat historisch gegeven dreigt toch enigszins onder druk te komen.

Tiense Suiker heeft de bietentelers namelijk vorige week geïnformeerd dat het bedrijf het bietenareaal voor het seizoen 2026 opnieuw wil verlagen. In het lopende seizoen 2025 gebeurde dat al een eerste keer, met 15%. Volgend jaar wil Tiense Suiker de inkoop van suikerbieten opnieuw verlagen, nu met 25%. De suikerverwerker kan deze maatregel eenzijdig opleggen. Ieder jaar maakt het bedrijf een productieafspraak met de telers. Daarin worden de hoeveelheid bieten die Tiense Suiker afneemt maar ook de prijs op voorhan afgesproken.

Directeur productie bij Tiense Suiker Erwin Boonen, wil met die forse ingrepen de prijs voor de bieten stabiliseren. Die prijs is volledig uit balans omdat er overproductie was in ons eigen land maar toch vooral omdat er mondiaal zeer veel aanbod is. In eigen land was het zeer gunstige weer er oorzaak van dat de opbrengst veel hoger lag, zelfs met een lagere aanplant. Bovendien is het suikergehalte van de bieten uitzonderlijk hoog. De hogere import heeft te maken met de liberalisering van de markt en het weghalen van de productielimieten en de minimumprijzen. De prijs op mondiaal niveau ligt veel lager dan de prijs in Europa. Vooral vanuit de Mercosurlanden is de prijsdruk erg hoog. Mercosur is een douane-unie tussen Brazilië, Argentinië, Uruguay, Paraguay en Bolivia. 

Ook concurrent Iscal probeert om bietenareaal te beperken

Naast Tiense Suiker is Iscal uit Fontenoy de tweede belangrijke suikerverwerker in ons land. Daar gaan ze niet zo ver om de telers een lager quotum op te leggen maar ze proberen toch om de productie van bieten met ongeveer 5% te verlagen. De Nederlandse suikerverwerker Cosun Beet Company neemt ook een aantal bieten af in België. Ook zij verlagen volgdend jaar hun quotum met 10%.

De belangrijkste benadeelden van deze marktomstandigheden zijn de landbouwers. Zij hebben vaak hun teeltplannen al opgesteld en in veel gevallen zal het zaaigoed ook besteld zijn. Dat zal dus organisatorisch en financieel verlies opleveren. De bietentelers moeten dus op zoek naar alternatieven, ook al omdat het allicht niet over een eenmalig feit gaat. De trend zal allicht blijvend zijn. Daar zal wat creativiteit bij komen kijken. De klassieke teelten, aardappelen bijvoorbeeld, staan evengoed onder druk om dat ook daar de opbrengst veel te hoog is.

Geef een reactie